16. augusta 2016 Komentáre (0) Článok, Inšpirácie, Príroda

Bachureň plná prírodných bohatstiev a zaujímavej histórie

Kedysi hojne navštevovaná oblasť pohoria Bachureň patrí aj dnes medzi najkrajšie lokality v blízkom okolí Prešova. Len necelých 30 kilometrov od krajského mesta sa nachádzajú minerálne vody v Lipovciach, ktoré boli známe už v dávnej minulosti. Podľa nedoloženej tradície ich využívali mnísi templári, ktorí boli, vraj  majiteľmi, či obyvateľmi hradu, týčiaceho sa na jednom z vrcholov pohoria Bachureň.

V obciach Lipovce-Lačnov a ich okolí, sa na okrajoch lesov nachádza množstvo liečivých rastlín, ktoré majú širšie použitie pre ľudské zdravie

   Koncom prvej polovice 18. storočia M. Bel prvý spomína tieto pramene vo svojom rukopise opisu Šarišskej stolice. G. Splényi tu dal v roku 1794 postaviť malú kúpeľnú budovu s vaňami. Barón, poľný maršál Gabriel Splényi prizval do Lipoviec Š. Jósu, stoličného lekára Sábolčskej stolice, ktorý v roku 1799 urobil analýzu minerálnych vôd v Šindliari a v Lipovciach. Vodu z prameňa pri kúrii hodnotí ako veľmi bohatú na železo, a tak sa môže porovnávať aj s bardejovskou minerálnou vodou. Aj Dr. Alojz  Jácz analyzoval vody z hlavného prameňa a charakterizoval ich ako sírne, železnaté, alkalické, uhličité kyselky a z hľadiska liečivosti ich hodnotil v Šarišskej stolici hneď za bardejovskými.

Menej šťastia malo ich využitie v kúpeľoch. Chýbala im hlavne teplota, ale aj tak sa Lipovce v prvej polovici 19. storočia stali významným kúpeľným strediskom, v ktorom sa grupovali šľachtické rodiny z Prešovského okrsku. Koncom 19. storočia sa  Lipovce  uvádzajú už len ako miesto s plniarňou znamenitej stolovej vody.  Význam týchto vôd podčiarkuje aj skutočnosť, že už v roku 1880 dostávajú od maďarskej  vlády vymedzené ochranné pásma.

Katastrálne územie obce Lipovce – Lačnov je taktiež mimoriadne bohaté na prírodné krásy a tak sa zaraďuje medzi najkrajšie a najzaujímavejšie partie na území východného Slovenska. V obci a jeho okolí sa na okrajoch lesov nachádza množstvo liečivých rastlín, ktoré majú širšie použitie pre ľudské zdravie, ako napr.: praslička roľná, náprstník veľkokvetý, skorocel kopijovitý, baza čierna, rumanček kamilkový, palina obyčajná, rebríček obyčajný, podbeľ liečivý, púpava lekárska, ďatelina lúčna, pakost smradľavý, ľubovník bodkovaný, rasca lúčna, zemežlč menšia, pľúcnik lekársky, kostihoj lekársky, dúška materina, betonika lekárska, hluchavka biela, blyskáč jarný a množstvo ďalších rastlín, ktoré možno využiť aj ako liečivky.

Okrem nádhernej prírody plnej liečivých rastlín a minerálnych vôd sa v tejto oblasti nachádza množstvo turistických zaujímavosti. Nepochybne k ním patrí jaskyňa Zlá diera, Lačnovský kaňon, alebo Lipovecký hrad opradený povesťou o Kamennej babe, podľa ktorej je nazvaná prírodná rezervácia na tomto území.

 

Zdroj: http://www.lipovce.saris.eu.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=11&Itemid=8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *