26. decembra 2016 Komentáre (0) Článok, Inšpirácie, Turistika

Veľká a Lysá Stráž boli domovom staviteľov veľkých mohýl

K neobyčajnému čaru Prešovského okolia prispievajú aj kužeľovité horské útvary a chrbáty vulkanického pôvodu. Odborne sa im hovorí tvrdoše. Tento menší horský podcelok severne od Prešova v katastroch susedných dedín sa nazýva „Stráže“ a svoje pomenovanie dostalo podľa dvoch vrcholov – Veľkej a Lysej Stráže.

K podcelku patrí aj Šarišský hradný vrch a Kapušanský chrbát, na ktorom sú zrúcaniny kamenných hradov.Obidva sú známe historikom a archeológom a preto sa často spomínajú v odbornej literatúre. Pri archeologických prieskumoch sa na nich našli vzácne historické artefakty.

Západ slnka za Šarišským hradom

Pohľad na Šarišský hradný vrch

Archeológovia objavili staroveké sídliská z doby bronzovej, Gávskej kultúry z halštattu, ale aj z doby starých Slovanov aj na Lysej Stráži. Našli sa tam úlomky z keramiky, nástroje z kameňa, kovov a iných materiálov.

Okolie Veľkej a Lysej Stráže zaujalo ľud Východoslovenských mohýl, ktorý ako pastieri a roľníci ešte pred viac ako dvetisíc rokmi pred naším letopočtom putovali po hrebeňoch Karpát od Sanu a Dnestru až do tejto časti. Boli to prví stavitelia veľkých stavieb v podobe mohutných mohýl, ktoré sa dodnes nachádzajú v tomto okolí. Ľudia mohylám venujú menšiu pozornosť, ale často okolo nich prechádzajú. Pomenovali ich rôznymi názvami ako Kozí hrb, Husí hrb, Hura, Tri hrby alebo len jednoducho Hrb a podobne. Pod vrcholcami obidvoch Stráži, ale predovšetkým Veľkej Stráže sa nachádzajú okúzľujúce studničky o ktorých sa začali písať povesti.

Stráž 739 m.n.m

Pod Veľkou Strážou nad obcou Fintice sa nachádza studnička, ktorá sa vraj otvára vždy na Veľký piatok a vtedy si z nej každý môže nabrať toľko zlata, koľko len vládze odniesť. Podobná studnička je aj na druhej strane kopca nad osadou Kanaš, v lokalite Záhradky. Tá sa vraj otvára na Deň Zeme, ktorý pripadá na 22. apríla, na poludnie počas obedňajšieho zvonenia v miestnom kostole. Vtedy zo studničky vystúpi víla, ktorá potom blúdi okolím Kanaša až do polnoci. Toho kto ju stretne a uvidí, premení na obrovský bizarný kameň, akých je už v okolí veľa.

V ostatnom čase Lysá Stráž opäť ožíva. V priaznivom počasí ju čoraz častejšie navštevujú turisti, rogalisti a letci na paraglajdingových padákoch z okolitých klubov Prešova.

V pozadí štíty Vysokých tatier

 

Zdroj: korzar.sme.sk

Foto: Radoslav Brehový

 

Pridaj komentár